mirmirik / günlük / Microsoft ve Bedava?!!

Microsoft ve Bedava?!!

Posted on

Microsoft ile ‘bedava’ kelimelerinin yanyana durusu bile, insani rahatsiz ediyor sanki degil mi? Simdiye kadar bize anlatilanlar (tamam, bu anlatanlarin çogu, ‘Linux camiasinin yilmaz savasçilari’ olsa bile), Microsoft` a karsi bir antipati olusturuyordu. Emperyalist Amerika` nin milletleri ezerek sahip oldugu kapitalden en büyük kâri alan sirketin MS oldugu gerçegi ile ‘tatli su komünistleri’ni, MS-Encarta` da Türkiye` nin bir kisminin ‘Kürdistan’ olarak gösterildigi gerçegi ile de ‘tatli su milliyetçileri’ni hedef alan; ya da henüz ‘recursion fonksiyon’ bile yazamayan genç dimaglari ‘açik kodunu vermiyor oglum Microsoft. Ama Linux öyle degil, her istedigini istedigin gibi degistirebilirsin’ diyerek kiskirtmayi basaran bir kisim anti-Microsoft takintililarini hafife almak olmaz.

Yaziya baslarken asil olarak Microsoft` un neden bedava yazilim üret(e)medigine dair bir iki fikrimi söyleyecek, sonrasinda da ‘Expression’ serisinden yine ‘bedava’ olarak dagitimina basladigi grafik ürünlerine ait bilgi girisinde bulunacaktim. Ancak ilk paragrafi yazinca bu fikrim de degisti. Özellikle Türkiye` de süren garip savasi hatirladim. Tabi ki biz Türkler için (aslinda AB ve RTE/AKP normlarina göre Türkiye vatandaslari demem lazim) bu süregiden savas, Hülya Avsar` in yeni sevgilisinden ya da Seda Sayan` in türban bile takip TV` de boy gösterdigi saklabanliklarindan daha önemli oldugundan, hemen herkesin dikkatini çekmistir(araya sosyal mesaj sokup dikkat çekme çabasi!).

Neyse efendim…

Tamam, kapitalist ve sömürü (emperyalist/emperyal/imparatorluk/osmanli imparatorlugu/roma imparatorlugu?!) düzenini hiç birimiz sevmiyoruz da; nedir bu ‘bedava ve açik kaynak kodlu, mükemmel, ma`-sweet-heart, funny-honey isletim sistemi Linux’ sevgisi ile ‘allah,kahr,bela,god-damn-u-fuckin` Microsoft’ nefreti? Bu kadar nefret yogunlugunu anlayamiyorum sanirim. Türkiye` deki (en azindan Istanbul` daki) bilisim camiasini az çok, ucundan bucagindan taniyorum gibi. Internette forumlari, bazi paylasim sitelerini, teknik makaleleri okumaya ve takip etmeye çalisiyorum. Tüm *nix ile ilgili sitelerde, forumlarda, yazilarda Microsoft` u haddinden fazla bir küçümseme, fazlasiyla yerme çabasi var. Hani bu yazida Ertugrul Özkök` lük yapma istegim de yok(ki O` nun yanar döner yazilarini da nasil severim(!)) ama, bazi insanlarin bilgiye ulasmadaki özgürlügünün simdiye kadar Microsoft sayesinde oldugu da bir gerçek gibi geliyor bana. En azindan Türkiye için böyle bu. Söyle düsünmek gerekiyor belki de; Türkiye` de kadar çok kiside ‘kaçak’ Windows çalisiyor olmasi neden? Daha mi kolay entegre ediliyor? Daha mi kolay bir sekilde donanim üreticileri sorunu çözülüyor? Acaba hersey ‘bir tik’ ile halledilebiliyor da ondan mi 55 yasindaki babam da, 20 yasindaki kuzenim de Windows kullaniyor? Acaba her sey daha çabuk halledilebildigi için mi herkes bu kadar çok Windows kullaniyor? Ama bir dakika… Linux` un kodu açik ve kendisi de bedava… E o zaman neden insanlar kaçak Windows yerine kanunlara uygun bir sekilde Linux türevlerini kullanmiyor? Insanlarin bir problemi mi var?

Örnek üzerinden gideyim de tam olsun. Simdi, mirmirik.net sitesine; 2006 yili, Kasim ayi içindeki, sadece Türkiye` den yapilan, tekil ziyaretlere baktim. Sonuçlarda su var:

1.        Windows         7,374 99.41%

2.        Macintosh          27         0.36%
3.        Linux                  12         0.16%
4.        (unknown)          5         0.07%

Bunun ve benzeri ‘hit-log’larin cevabini cidden merak ediyorum. Madem bedava ve ‘kodu açik olarak dagitilan’ yasal bir sey var, neden Türkiye` deki bilgisayar kullanicilarinin %99` a yakini hala israrla o pis Windows` u kullaniyor? Bir yazilim sektörü isçisi olarak bunu aklim alamiyor. Hadi ben hayatimi bunun ile kazandigim için Microsoft` a mahkumum da, zavalli fakir ama çooook dürüst halkima ne oluyor? Hani bir sivri akilli Linuxsever çikar da; ‘Onlar aptallar çünkü’ derse sasirmam. üünkü bir çok forum ve birebir konusmalarda bu küçümseyip bir fikir üretemeyen lafi okudum/duydum. Ama derse ki; ‘Ey mirmirik; simdiye kadarki devletler arasi politikalar insanlari bu yöne itti, sen de bilirsin ki insanlarimiz kolayi sever/kolaya kaçar.’, orada susarim. üünkü simdiye kadar olanlar bunlar. Genç ve merakli insanlar kolaydan bir fayda gelmedigini görmeye basladilar ve linux` u biraz merakla biraz da ortamlarda havali olabilmek için kullanmaya basladilar. Ancak büyük sirketlerimiz ve hükümetlerimiz(dikkat: devletimiz degil) hala saga sola gülücük dagitmakla mesgul oldugundan bu kolaya kaçmanin zararlarinin farkina varamadilar.

Benim Linux ile ilk tanismam 1998 yilina rastliyor. üniversite bitirme tezim(Network Administration and Internet Connection Sharing with Linux OS) sebebiyle mecbur kaldigimdan, bir yila yakin bir süre Linux isletim sistemi kullanmistim. O zamanlarda Windows ile cidden bir tikta kurtulabileceginiz sorunlar, Linux ile C++ bilginizi ilerletmek zorunda kalmaya kadar variyordu. Türkiye` de yeni yeni merak uyandiran Linux isletim sistemi o zamanlarda , yaptiginiz(ya da iste; ‘yapabildiginiz’) ayarlar ile mIRC` de ‘ban’ yememeniz, size ‘nuke’ ya da ‘dOs’ attack yapilmamasi gibi mükemmel sebepler ile ev kullanicilari arasindaki yerini almaya baslamisti. Hani simdinin gençligi arasinda moda olan SMS gönderme safsatasi var ya… Iste onun gibi. ‘Ortam’larda, ‘ben Linux kullaniyorum evde’ denildiginde, ne kadar da bilgili ve ‘asmis’ oldugunuzu cümle aleme göstermis olurdunuz. En kral siz olurdunuz.

Hani uzun lafin kisasi, su anda da pek bir seyin degistigine de inanamiyorum nedense. Türkiye` de *nix savunan bir çok kisinin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduguna inaniyorum. Kendilerinin evinde esleri, çocuklari, kiz arkadaslari, anneleri ya da babalari Windows kullanirken, Microsoft` a düsmanliklarinin bir mantiga oturmadigina inaniyorum. Açik kaynak kodlarinin dagitimlarinin mükemmel olduklarini söyledikleri zaman henüz ‘include’ komutunun ne ise yaradigini bile anlamayan ve isin özü bunun için çaba bile harcamayan kisiler olduklarina inaniyorum. Bir gün size ‘Kaynak kodlari bedava ama’ diye Linux savunan birisi oldugunda ona su sorulari sormaniz, o kisiyi zorlayabilmeniz ve ileride dogru bir sekilde savunma yapabilmesi için mantikli olabilir:

a. Simdiye kadar çözemedigin bir sorun için bu ‘açik’ kodlar ile ne yaptin? (%98 *nix` e toz kondurmayan cevap: her sey yapilabiliyor ki; %2: internetten arastirdim birisi çözmüs, onu uyguladim.)
a.1. (%98 için: e o zaman açik kod ne isine yaradi?)
a.2. (%2 için: eee, sorun bulundugunda Microsoft da otomatik patch yüklüyor gerektiginde[tartisilacak bir sey. tartisma konusu için daha sonraki yazilarda bir seyler ekleyecegim].)
b. TCO senin için ne ifade ediyor? (%92: Tiko mu?; %6: Te ce o mu? Türkiye Cumhuriyeti Ormanlari?! %2: Emin ol, Linux için daha düsük.)
b.1. (%92 için: Görüsürüz.)
b.2. (%6 için: b.1 maddesindeki arkadasin seni bekliyor, penguenlere balik verecekmissiniz.)
b.3. (%2 için: Peki ya Linux Network Administrator maasi Windows Admin. maasindan en az 2 kat fazlayken ve karsinda destek alabilecegin bir firma yokken sence bu nasil olabilir? Ne, pardon, destek veren firmalar var mi? Onlar aylik olarak ne kadar aliyor peki? Microsoft` un 3 kati mi? Hmmm. Peki, kalsin!)

Linux severlerin çok azi bu dediklerimin disinda kaliyorlar. Bu konuda Türkiye için aklimda kalan bir iki isim var. Bunlarin basinda Pardus` u yaratan beyinler geliyor. Artik ‘ticari’ olmalari yüzünden ‘Gelecek A.S.’ aklimda bir miktar geride kalmis. Ancak Türkiye` de Linux gelisimi için kafa patlatanlar denildiginde ‘Görkem üetin’ her zaman hatirlayacagim bir isim olacak… Hayir, hayir… Bitirme tezime yardimlarindan dolayi degil, cidden ‘Linux’ için bir seyler yapan birisi olarak kalmisti aklimda. Mesela kendisi KDE gelistirmelerinin Türkiye liderligini yapmisti hatirladigim kadariyla.

Lafi ve yaziyi o kadar parçaladim böldüm ki, sanirim bundan bir yazi daha çikacak. En azindan toparlama amaçli. Tüm yazi konusunda demek istedigim su: Bedava, her zaman iyi degildir. Özellikle de bedava oldugu ve kodunun açik olmasi kullanici için bir sey ifade etmediginde.

Eklemek istedikleriniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top