mirmirik / günlük / ABD ve Hollywood: Renkler ile sorunlar…

ABD ve Hollywood: Renkler ile sorunlar…

Posted on

Hollywood kaynakli filmler ile dizi filmlerde yine yillardir sürdürülen belirli politikalar, degismeksizin izleniyor. Küçüklügümden hatirlarim. Kovboy filmleri için Pazar günü erkenden kalkar, saat 10.00` da baslayan ve alçak kizilderililer ile aslan süvarilerin kovalamacalarini anlatan filmleri takip ederdim. Yillar yili hep, kafa derisi yüzen vahsiler ile masumlari korumak için atlariyla dinlenmek bilmeden kosturan mavi üniformalilari gördüm, çocuklugumun oyun kahramanlari oldu. Büyüdükçe farkettim ki, bu kizilderili vahsiler(!) kendi topraklarini açgözlü ve bu yüzden de doymak bilmeyen beyazlara kaptirmamak ve sadece yasayabilmek istedikleri için katliama ve soykirima ugruyorlardi.

Daha sonra bir de II. Dünya Savasi filmleri vardi. Masum insanlari arkadan vurmus olan sari derili çekik gözlülerden Pasifik Okyanusu’nu, Yahudi katliami yapmis, gözü dönmüs Nazilerlerden de tüm Avrupa ve dolayisi ile medeniyeti kurtarmis olan ABD ordusunun kahramanliklari dillere destandi. Bütün bu kötülükten dünyayi kurtaracak iki güç vardi ve bunlar da sadece Amerika ile Ingiltere idi. Tüm kitalarda cesurca savasmis, bir çok kayip vermis ve insanligi kurtarmislardi. Yine büyürken sunu da ögrendi insan… Bu mükemmel insanlik kurtaricilari 300bin kadar yani nüfuslarinin sadece %0.2` si kadar insan kaybetmisti bu savasta ve Amerika asla kendi topraklarinda bir savas yasamamisti(Pearl Harbor?!). Oysa Rusya Nazilere karsi tam 11Milyon (11.000.000) sivil ve 9Milyon(9.000.000) asker kaybetmisti. Nüfusunun neredeyse %10` u. Hatta savasi en yakindan yasayanlardan birisi olan Yunanistan bile 500bin kadar insan kaybetmisti. Oysa Amerikan filmlerinde Ruslar sadece komünist idealar için oradan oraya kosturan ‘kizil’lardi. Japonlar da sadece çekik gözlü kisa boylu ve insan öldürebilmek için kendilerini de öldürebilen ‘sari’lardi.

Amerika tabii ki renkler ile ilgili sorunlarini çözememisti. Iki atom bombasini sivillerin üzerine atabilecek kadar vahsilik yapabilen adamlar daha sonra ‘sari’ renge olan kinlerini Vietnam’da gidermeye çalistilar. Olanlar malum. Kiçlarina tekme yediler ama tüm dünyaya da Holywood sayesinde Vietnam’da ne kadar da kahramanca mücadele ettiklerini, insanlik ve demokrasi ugruna kendi yasamlarini verdiklerini anlatip durdular filmlerde. Rambo çikti geldi mesela. Vietnam gazisi(!). Sonra bu Rambo adiyla anilan gazileri heryerde görmeye basladik. Bir çok dizi ve filmin bir kahramani hep Vietnam gazisi oldular. Orada 19 – 20 yaslarinda kahramanca(!) savasmislar, ama vahsi sarilar onlara hep iskence yapmisti. Bunlara inanacak kadar saflarin beynine bunu islediler. ABD baris yanlisi bir kahraman savasçidir. Filmlerde ve dizilerde bunu kullandilar.

Ancak bu kadarla da bitmedi. Dünyaya kendilerinin mükemmel olduklarini söylerlerken kendi içlerinde bazi zit insanlar çikti. Neymis efendim ‘siyahlar da insandir, esit hak, özgürlük…’ vs.vs.vs. Bunlarin da sesini bastirabilmek için Hollywood girdi devreye. Filmlerde ya da dizi filmlerde dikkat edin; mutlaka üst kademede bir de siyah vardir. Ya genelkurmay baskani/komuta kademesindedir, ya validir, ya bölge savcisidir… Ama mutlaka bir üst düzey birseydir bu siyah adam. Arka sokaklarda çetelere karismamis, çok ders çalismis, düzen ile arasi bozulmadigi için uslu çocuk olmus, Amerikan idealarini en içten hissedenlerden olmustur. Yani; ‘benimle ugrasmayan, yükselir! Sen de uslu dur!’ sesi verilmistir kulaklara 5.1 Dolby Surround sistemlerden… Ama diger taraftan da ne kadar pislik yapan, cinayet isleyen, tecavüz eden varsa da hep siyah olmustur.

Son aylarda çikan filmler ile dizi filmlerde de ABD ve Hollywood gelenegini bozmuyor. Artik yeni bir kahraman tipi var tabi. Irak` ta savasmis gelmis, ülkesinin demokrasi için yaptiklarini tüm dünyaya anlatabilmek için canini vermeye razi olmus USMC emeklileri. Anti-kahraman tipi de belli. Kizillar ile isleri bitmisti(bir taraftakine soykirim uygulayip katlettiler, diger taraftakine de glasnost getirdiler), sarilarla da sorunlari tamamdi(iki atom bombasi, digerlerine de napalm geldi demokrasi paketinden). Siyahlarin daha koyu renkte olanlarini tam halletmislerdi ki(heryerlerinden altin sarkan ve üstü açik ferrariler ile gezerken, etraflari güzel video kizlariyla doldurulanlar ve üst yönetim kademesinde oldugu gösterilenler) bir yerlerden daha az koyu renktekiler çikti. Artik dizilerde mutlaka sivil insanlara bir seyler yapmaya çalisan igrenç Arap teröristler var. Ve yine kahraman ABD` nin kahraman beyazlari bunlari defedip insanliga rahat bir nefes aldiriyor. Ve yine ABD düzeni ile uyum içinde, baris-kardeslik-özgürlük diyenler el üstünde tutuluyor.

Tüm film ve dizilerde bu vurgu o kadar basarili ki, insanin aklina hep ABD` nin baris ve özgürlük yanlisi oldugu getiriliyor. Bunu yemeyen insanlar da var. Bunlar da, ‘okumak nedir’ biliyor…

Eklemek istedikleriniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top