mirmirik / günlük / Alıcısı belirsiz mektuplar / II

Alıcısı belirsiz mektuplar / II

Posted on

Gelisme – Iliski Kurmak (Düsünmeye baslamak, çatisma)

Ask ile ilgili ilk düsündügün anda ya da daha dogrusu karsindakine asik oldugunu düsündügün ilk anda, isin içine “düsünce” girdigi için artik “iliski” düzlemine adim atmis olursun. Iliskinden kastettigim, karsindakinin de sana asik olmasi, O’ nun da düsünmüs olmasi ve ikinizin de belirli duygu degisimlerini ayni anda yasamaniz. Ikiniz de çok mutlusunuzdur. Tüm dost ve arkadaslariniz sizdeki degisime ve yüzünüze gelen renk ile gözünüze gelen isiltiya gipta ederek bakarlar. Bunlarin hepsini –hem de çok güzel- yasadin.

Dedim ya, soru sormamaktir ask. Sordugun anda saflik hafifçe lekelenip artik “iliski” kurarsin karsindakiyle. Bu yakaya geçis, tehlike sinyali olarak ada algilanabilir ama. Düsünmek; sorular sormayi ve bu sorulara cevaplar bulmayi gerektirir. Umut getirir her soru ve bulunan her cevap. Umutlanmak esas tehlikedir. Bir seyleri mantiga dayamaya çalisirsin. “Mantik” düsüncededir. Ask dedigin ise “ruh”unda. Ayni olguyu hem “mantik” kontrol etmeye çalisir hem de “ruh”. Çatisma çikar iste tam burada. Henüz duygular yeni oldugu için de her çatismayi “ruh” kazanir tabi. Ya da en azindan öyle görünür. Ama “mantik” her çatismada yenilse de, “ruh”a yaptigi saldirilarini sürdürür. Gerilla taktigi ile baskinlar düzenler ona, her yalniz yakaladiginda ya da yalniz oldugunu düsündügünde “ruh”u. Her mantiksal düsünce, tek olan duyguya karsi birlik olur, topluca saldirir en güçsüz gördügü anda. Ruh sadece o anda, hersey yeniyken, tazeyken, çok güçlü oldugu için sanilanin aksine, hepsini savusturup, her seferinde gözdeki isiltiyi arttirir. “Ey ask… Herseyi güzel yapan!” Bunu hatirliyorsun degil mi? Murathan Mungan! O “ask”a sanat derdi. Demisti… Yani, belki…

Nerede kalmistik sevgili dostum? Evet iliski… Artik mantik tarafinin saldirilari altinda askini yasamaya çalisan iki kisisiniz. Iki ayri kisiyken tek olmustunuz. Hersey çok güzel gidiyor. Önünüzdeki yillara dair planlar yapiyorsunuz.. Evler, arabalar, çocuklar, aile yasantisi, sevismeler, bir sonraki hafta sonu kaçamak yapip da gidilecek ufak tatiller… Hersey gelecekte çok iyi olacak, hep böyle devam edece. Ne oldu? Planlar… Programlar… Ümit… Umut… Ne demisti Peter Lauster? “Askta ümit olmamali. Ümit ile ask yasanmaz…”

Iliski, ask hayatindaki en uzun geçen dönem olarak geliyor degil mi? Süre olarak öyle geliyor olabilir kendi kendini sorguladiginda? Istemsiz olarak ‘kendini sorguladiginda’ demedim. Sen, su anda, yasanmis ve kötü bir terkedilme ile yalniz birakilma sürecini(iliskini) degil, kendini sorguluyorsun esasinda. O anlarda kendini kör olarak görüp de sonrasinda hemen su rahatlatici laf geliyor aklina degil mi? “Askin gözü kördür”. Bir dahakine kendi aklina sunu getir, sorgula kendini gene: “Askin mi gözü kördür, yoksa O’ na birer göz verdikten yani O’ nu kisilestirdikten sonra, o gözleri yerlerinden çikartan biz insanlar miyiz?” Konuyu gene dagittim. Geri dönmeye çalisayim. Bugünden belki bir gün, belki de on yil sonra bu geçirdigin günleri düsündügünde göreceksin ki, ne kadar “yil” boyunca sürmüs olursa olsun “iliski dönemi”, anlayacaksin ki, “sonuç” yani konudaki “ayrilik” dönemin çok daha uzun sürmüs olacak. Çünkü bir gün ya da on yil sonraki seni yaratabilme ya da yok edebilme gücü iliskinde (daha dogrusu artik bitmis olan iliskinde) degil, ayrilabilme ve sonucu yasayabilme sürecindeki yasadiklarinda vardir. Yani “tek” olan “bu” andir. Senin, yani güzel dostumun içinde bulundugu süreç, ileride bir noktaya ulasabilmeni saglayacak olan zamandir. Bu güç sadece “bitis”te, “ayrilik”ta, “terkedilme”de vardir.

Farkettigin gibi “iliskinin kronolojik siralamasi” edebiyat kompozisyonlari gibi görünse de, “gelisme” bölümü, “sonuç” bölümünden daha kisadir. Belki de tek farklari budur…

Öncesi : Alicisi belirsiz mektuplar / I
Devami : Alicisi belirsiz mektuplar / III

Mirmir. 02.Haziran.2004 – 03:12

2 thoughts on “Alıcısı belirsiz mektuplar / II

Eklemek istedikleriniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top